Prako.cz

HISTORIE

 

Soubor byl založen roku 1986 s názvem PAKO (Pražský akordeonový komorní orchestr), navázal na úspěšnou práci dřívějších žákovských orchestrů a pracoval v různém obsazení tak, jak jím pod vedením učitele a dirigenta Stanislava Štěpána procházeli studenti akordeonového oddělení ZUŠ Klapkova. Tento soubor je sice amatérským, ale vzhledem k výsledkům v různých soutěžích jsou jasně patrné nároky na profesionální úroveň. Od roku 1993 pracuje tento soubor pod současným názvem PRAKO; rozšířil své nástrojové obsazení o elektronické nástroje, bicí a tympány, takže i po zvukové stránce se nyní vyrovná špičkovým zahraničním orchestrům.

 

Od roku 1993 pracuje tento soubor pod současným názvem PRAKO; rozšířil své nástrojové obsazení o elektronické nástroje, bicí a tympány, takže i po zvukové stránce se nyní vyrovná špičkovým zahraničním orchestrům.Za téměř profesionální úroveň vděčí orchestr svému vedoucímu, panu Stanislavu Štěpánovi, který je členem učitelského sboru ZUŠ Praha 8 Klapkova 25. Pod jeho vedením, především díky vlastním originálním aranžmá klasických i moderních skladeb a nestandardním postupům našel soubor další žánrové polohy v klasické i moderní hudbě. Odborníci zvláště oceňují barevnost a kultivovanost zvuku orchestru, který už vůbec nepřipomíná klasické "harmonikové" orchestry. Tak je možno hrát s nejvyššími uměleckými nároky i závažná díla klasické literatury (Smetana, Dvořák, Janáček, Bizet a další).

 

Po otevření hranic v roce 1990 vyjel soubor i do zahraničí (Německo, Rakousko, Francie, Dánsko). Životním úspěchem současného orchestru se stala účast na mezinárodní soutěži akordeonistů a akordeonových orchestrů v Castelfidardu v Itálii. PRAKO zde ve velmi silné mezinárodní konkurenci vybojovalo 2. cenu, když 1. cena nebyla udělena. Tento úspěch se podařilo zopakovat po čtyřech letech tamtéž - 2. cena. V březnu 2002 byl orchestr na II. Evropském festivalu akordeonových orchestrů v Praze hodnocen stupněm "výborný".

 

Orchestr pořádá pravidelné samostatné koncerty jak v Praze, tak mimo Prahu a samozřejmě se zúčastňuje i školních akcí. Byl také vybrán, aby natočil část svého programu na reprezentační CD školy.